Program “25 DE ORE DE TEATRU NON-STOP” Timișoara, 30 septembrie – 1 octombrie 2023
14 Septembrie 2023

Program “25 DE ORE DE TEATRU NON-STOP” Timișoara, 30 septembrie – 1 octombrie 2023

Descarcă aici programul: Program FESTIVAL 25 de ore de teatru non-stop TIMIȘOARA.pdf

Sâmbătă, 30 septembrie, ora 19:00, Liceul de Artă „Ion Vidu” - Sala de concerte
EXTRACONJUGAL
Teatrul de Artă București
De Neil Simon
Cu Andreea Mateiu și George Constantinescu
Regia: George Dogaru
Durată aproximativă: 2 h 20 min

Sâmbătă, 30 septembrie, ora 22:22, Sala Multifuncțională a Consiliului Județean Timiș
NĂSCUT ÎN ‘90
Bis Teatru
Cu: Andrada Grosu, Aneea Axentea, Claudiu Fălămaș
Video: Alexandru Radu
Tehnic: Alex Ciubăr & Andy Boncea
Scenariu și regie: Bogdan Sărătean
Durată aproximativă: 1h 30min

Sâmbătă, 30 septembrie, ora 23:00, Casa Studenților, studio 202 "Diogene Bihoi"
COADA
Teatrul Thespis
De Israel Horrowitz
Regia: Salahhe
Cu: Ștefan Vasile, Petruș Cristian, Roberth Blănaru, Silvan Motoarca, Andreea Oltean – Pebby
Durată aproximativă: 45 min (intrare liberă)

Duminică, 1 octombrie, ora 00:30, Teatrul German de Stat
NĂSCUT ÎN 2000
Cu: Aneea Axentea, Andrada Grosu, Alexandra Roatiș, Shama Leah
Scenariul & regia: Bogdan Sărătean
Scenografia: Alexandra Budianu
Durată aproximativă: 1 h 15 min

Duminică, 1 octombrie, ora 01:00, Cuib d’Arte
BEAT BUKOWSKI
Poeme de Charles Bukowski
Cu: Claudiu Fălămaș
Muzica originală: Claudiu Fălămaș
Durată aproximativă: 1h 15 min

Duminică, 1 octombrie, ora 02:00, Teatrul Maghiar de Stat - Sala Studio
VINOVAT,-Ă
Centrul Replika & Beznă Theatre
Cu: Oana Cristina Pușcatu
Text și regie: Sînziana Cojocărescu și Nico Vaccari
Scenografie: Gabi Albu
Sound design: Gabriel Balfour
Durată aproximativă: 1 h 10 min

Duminică, 1 octombrie, ora 02:30, Cuib d’Arte
IMPROSTORY
Cu: Mihai Alexandru, Laurențiu Vlad, Alexandru Cazan, Andrei Șchiopu/ Radu Tudosie
Improvizație muzicală live: Cristian Lupașcu

Duminică, 1 octombrie, ora 04:00, Cuib d’Arte
ORAȘUL MEU
O producție Teatrul din Cartier & Bis Teatru
Un spectacol de, cu și despre: Mihai Alexandru, Claudiu Fălămaș, Andrada Grosu, Laura Luca
Tehnic: Alex Ciubăr
Durată aproximativă: 1 h

Duminică, 1 octombrie, ora 06:00, Cuib d’Arte
CINEMATLICUM
Interakt Arts
Un performance cinematografic cu MC Matli
Durată aproximativă: 50 min (intrare liberă)

Duminică, 1 octombrie, ora 07:00, Online (canalul de YouTube Bis Teatru)
MUTAT DE LA NOI (FILM)
Cu: Shama Leah, Claudiu Fălămaș, Dana Taloș, Nyombi Abdul, Betty Nalule, Namukwaya Ester, Cristina
Pădurariu, Lenerson Polonini, Yimon Soe
Montajul:Alexandru Radu
Producător: Prin Banat (Cămine în mișcare)
Durată: 42 minute

Duminică, 1 octombrie, ora 08:00, Online (canalul de YouTube Bis Teatru)
NĂSCUT ÎN ROMÂNIA (FILM)
Cu: Alexandra Roatiș, Andrada Grosu, Aneea Axentea, Claudiu Fălămaș, Laura Luca, Shama Leah
Cu participarea lui Enock Muhimbise
Scenariu & regie: Bogdan Sărătean
Montaj sunet & imagine: Alexandru Radu
Imagini filmate în: România, Uganda, Kenya, Tanzania (Zanzibar).
Durată: 1 h și 10 minute

Duminică, 1 octombrie, ora 09:30, Piața Unirii
POEZIE LA MICUL DEJUN
Cu actorul Bogdan Constantin
Durată aproximativă: 45 min (acces liber)

Duminică, 1 octombrie, ora 10:30, Piața Unirii
ÎNVIORARE FIZICĂ
Coordonator: Bogdan Tălmaciu
Durată aproximativă: 30 min (acces liber)

Duminică, 1 octombrie, ora 11:00, Piața Sfântul Gheorghe
ANAZ ȘI DRAGONUL
Bis Teatru
după o poveste de Bianca Babeș
Cu: Alexandru Romescu și Diana Cătănescu
Cu participarea fetiței Sonia Leia în rolul zânei spiriduș
Scenografie: Alexandra Budianu
Aripi de zână: Beia Voicu
Muzică originală: Charlie Fălămaș
Sound & mix live: Andy Boncea
Sound design & aranjament muzical: Dan Țilea
Coregrafie: Alin State
Scenariu și regie: Bogdan Sărătean
Durată aproximativă: 45 de minute

Duminică, 1 octombrie, ora 11:30, Cămin pentru Persoane Vârstnice
PAM-PAM
Teatrul de Artă București
Un one man show cu George Constantinescu
După pamfletele lui Constantin Tănase
(spectacol cu circuit închis, dedicat seniorilor)

Duminică, 1 octombrie, ora 12:00, Liceul de Artă „Ion Vidu” - Sala de concerte
OPINIA PUBLICĂ
Fabrica de teatru
de Aurel Baranga
Regia: Laura Câmpean
Cu: Baca Teodora, Batin Sati, Bojita Nicola, Cantor David Nicolae, Cotofan Liana, Cârstea Ana, KaraDobre Victor, Luntrașu Cătălin, Man-Abramiuc Ema, Muntean Alexia Lidia, Porcaru Florin Ștefan,
Solomon Iulia, Sopon Alexandru Ștefan, Stoica Alexandru Darius, Tatu Timeea-Ioana, Tănăsescu Diana,
Trocan Teodora, Ureche Alexandra.
Durată aproximativă: 50 min

Duminică, 1 octombrie, ora 13:30, Liceul de Artă „Ion Vidu” – Sala de concerte
CAPRA CU 3 IEZI
Fabrica de teatru
Adaptare după Matei Vișniec
Regia: Laura Câmpean
Scenografie: Cătălin Luntrașu
Cu: Dejugan Alexandra, Olar Alexia Victoria, Marian Alexandra Ioana, Stoica Alexandru Darius, Sopon
Alexandru Ștefan, Muntean Alexia Lidia, Pătru Mara, Baca Teodora, Frățilă Raul Mihai
Durată aproximativă: 1 h

Duminică, 1 octombrie, ora 15:00, Curtea Liceului de Artă „Ion Vidu”
UN MOLDOVAN ÎN BANAT
Un show muzical liber cu Cristian Lupașcu (Republica Moldova), cu participarea muzei Dada Love
Durată aproximativă: 30 de minute de muzică live & voie bună

Duminică, 1 octombrie, ora 16:00, Liceul de Artă „Ion Vidu” - Sala de concerte
SOARE CU DINȚI (Premieră absolută)
Asociația Ferentari (Proiect PlayHood)
Producție: Studiourile Ferentari
Text: Deținut Claudiu Dumitrescu
Cu: Cetățean reabilitat Claudiu Dumitrescu
Coordonator: Ionuț Oprea
Univers sonor: Sever Andrei
Coordonator tehnic: Vlad Roșianu
Expert Consultant: George Goliță
Durată aproximativă: 35 min

Duminică, 1 octombrie, ora 18:00, Teatrul German de Stat
VISUL
Reactor de creație și experiment Cluj-Napoca
Text: Alexa Băcanu
Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu
Scenografia: Mihai Păcurar
Coregrafia: Sergiu Diță
Pregătire muzicală: Adonis Tanța
Muzica: Max Anchidin, Renata Burcă, Magor Bocsárdi, Csaba Boros, Tibor Cári, Radu Dogaru, Ada Milea, Adrian Piciorea, Corina Sucarov, Peter Visky, Compozitor anonim
Sunet și lumini: Cătălin Filip
Sonorizare: Radu Boancă
Distribuția: Maialgesa Dat, Călin Deneș, Radu Dogaru, Christian Har, Ana Maria Marin, Duncan McKee, Victor Muntean, Emőke Pál, Ana Rednic, Oana Rotaru, Paula Seichei, Doru Taloș, Adonis Tanța
Foto și video afiș: Vivien Miron-Vilidár
Durată aproximativă: 2 h și 15 min

Duminică, 1 octombrie, ora 19:00, Scârț Loc Lejer
GRAND HOSTEL TIMIȘOARA
Auăleu
Cu: Cristine Cizmaș, Armand Iftode, Ioan Codrea, Jasmina Mitrici, Ionuț Marian Pîrvulescu, Anastasia Miulescu
Text și înscenare: Ovidiu Mihăiță
Durată aproximativă: 3 h (cu pauză)

Bilete online: https://m.iabilet.ro/bilete-Festival-25-de-ore-de-teatru/ și la intrare, în limita locurilor disponibile.

Detalii:
www.facebook.com/respira.teatru
www.facebook.com/BisTeatru.
bisteatru.ro
Proiectul face parte din Programul cultural național Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023 și este finanțat prin programul Theatre Artistic Excellence, derulat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii.

25 DE ORE DE TEATRU NON-STOP (ediția a XIII-a) este un proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional. Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

Un proiect BIS TEATRU

Mulțumiri către: Teatrul German de Stat Timișoara, Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timișoara, Liceul de Artă Ion Vidu Timișoara, Consiliul Județean Timiș, Cuib d’Arte, Auăleu, Cămine în Mișcare, Asociația Diogene